Kazbek

Ekspedycja na Kazbek jest świetną propozycją dla tych, którzy mają już chociażby podstawowe doświadczenie w zakresie zimowej turystyki górskiej i chcieliby zdobyć swój pierwszy pięciotysięcznik. Jako jedyne biuro na rynku w standardowym programie wejścia na Kazbek przewidujemy nocleg na Plateau. Ten fakt, jak również małe grupy oraz fachowa opieka prowadzących wyprawę znacząco podwyższa szanse na sukces na Kazbeku, również dla osób o trochę słabszej kondycji. Poprawia to także bezpieczeństwo wejścia na Kazbek.

Nasze wejście na Kazbek potrwa od pięciu do siedmiu dni. Uczestnicy wyjazdu nie będą musieli nosić całego bagażu na plecach. Do Meteostancji, położonej na ok. 3700m na stokach Kazbeku (lub trochę niżej w przypadku dużej ilości śniegu) ciężkie bagaże wywiezie koń. My również do klasztoru Gergeti na 2300m na zboczach Kazbeku i z powrotem wyjedziemy samochodem. Chcąc jak najbardziej zwiększyć szanse na zdobycie szczytu dla wszystkich uczestników, będziemy się aklimatyzować powoli i stopniowo. Jeśli tylko pogoda pozwoli atak szczytowy na Kazbek zaczniemy nie jak większość turystów z Meteostancji, ale z plateau leżącego zaledwie ok. 700 metrów poniżej wierzchołka góry. Tam założymy dodatkowy biwak. To pozwoli także nieco słabszym lub wolniej chodzącym osobom także zdobyć szczyt Kazbeku.

Udając się do Gruzji nie można skupić się tylko na sportowym celu, którym jest Kazbek. Dlatego nasz program zakłada odpowiedni zapas czasu, który pozwoli zwiedzić zabytkowe cerkiewki na naszej trasie, uroczą Dolinę Truso u podnóża Kazbeku, czy malowniczą stolicę Gruzji Tbilisi. Będzie też oczywiście degustacja znakomitej gruzińskiej kuchni oraz trunków.

Opis

Kazbek leży w Kaukazie, na pograniczu Gruzji i Rosji. Zdecydowana większość turystów wchodzi na Kazbek od strony Gruzji, wyruszając na Kazbek z miejscowości Stepancminda, dawniej Kazbegi, leżącej u podnóża Kazbeku. Wysokość Kazbeku do niedawna nie była jednoznacznie określona. Wg jednych pomiarów Kazbek miał mieć 5033 metry, wg innych pomiarów Kazbek miał mieć 5049m n.p.m. Po dokonaniu nowych pomiarów wysokości Kazbeku okazało się, że faktyczna wysokość Kazbeku to 5054m n.p.m.

Wyprawę na Kazbek najlepiej rozpocząć w Tbilisi. Stamtąd tylko 3 godziny jazdy dzielą nas od Stepancmindy u podnóża Kazbeku. Z tej miejscowości samochody wywożą turystów pod Kazbek na wysokość ok. 2300m n.p.m. do leżącego na zboczach Kazbeku klasztoru Tsminda Sameba w Gergeti pod Kazbekiem. Stamtąd kilkugodzinny trekking, a następnie trasa łatwym lodowcem doprowadza nas do Meteostancji pod Kazbekiem, położonej na wysokości ponad 3600 m n.p.m. pod szczytem Kazbeku. Stąd warto odbyć wycieczkę aklimatyzacyjną np. do kapliczki na 4000m pod Kazbekiem. Kapliczka wykonana jest z wagonika kolejki, która kiedyś działała na Kazbeku.

Na szczyt Kazbeku wyruszyć możemy albo z Meteostancji albo z Plateau, po zaliczeniu dodatkowego noclegu na wysokości od 4000 do 4400 m pod szczytem Kazbeku. Dodatkowy nocleg i atak szczytowy na Kazbek z Plateau pozwala lepiej zaaklimatyzować się przed wejściem na Kazbek. Dzięki niemu również trasa na szczyt Kazbeku jest krótsza. Atak szczytowy na Kazbek z Plateau zajmuje przeważnie ok. 4-6 godzin, natomiast atak szczytowy na Kazbek z Meteostancji kilkanaście godzin. Niezależnie od tego gdzie nocowaliśmy, po zdobyciu szczytu Kazbeku powinno się zejść do Meteostancji. Są i tacy, którzy w dzień wejścia na wierzchołek Kazbeku schodzą na sam dół do podnóży Kazbeku. Jest to jednak opcja dla mocnych sportowców, większość turystów po zejściu z Kazbeku nocuje ponownie w stacji meteo pod Kazbekiem. Stamtąd kolejnego dnia można zejść na dół do Stepancmindy u stóp Kazbeku.

Grupa

4-12 osób

Czas

10 dni

Góry

Kaukaz

Aktywność

alpinizm

Zespoły

3-4 osoby

Cena

Kraj

Gruzja

Poziom

średni

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Tbilisi. Spotkanie na lotnisku w nocy z 1 na 2 dzień.
  2. Dzień 2 – przejazd samochodem lub busem (w zależności od liczby osób) do Stepancmindy (dawne Kazbegi) u stóp Kazbeku. Po drodze odwiedzenie XVI-wiecznej twierdzy Ananuri oraz punktu widokowego. Zakwaterowanie w przytulnym rodzinnym pensjonacie. Czas na odpoczynek po podróży, ew. zakupy. Wieczorem obiadokolacja w gruzińskim stylu przygotowana przez naszych gospodarzy. Nocleg w pensjonacie.
  3. Dzień 3 – przejazd samochodem do pochodzącego z XIVw. malowniczo położonego kościoła i klasztoru Gergeti (2170 m n.pm.) na zboczach Kazbeku. Zwiedzanie zabytku. Załadunek bagaży na konie. Podejście „na lekko”, z towarzyszeniem koni transportowych, w zależności od tempa i samopoczucia uczestników, do Meteostancji (3700 m n.p.m.) lub do Sabertse (ok. 3100 m n.p.m.). Nocleg w namiotach w obrębie Meteostancji lub w obozowisku Sabertse.
  4. Dzień 4 – wycieczka aklimatyzacyjna „na lekko” do kapliczki na ok. 4000m n.p.m. Ew. w przypadku noclegu w Sabertse krótki trekking do Meteostancji i również spacer aklimatyzacyjny. Nocleg w namiotach w obrębie Meteostancji.
  5. Dzień 5 – ok. 4-godzinne podejście do biwaku na plateau (ok. 4300-4400 m n.p.m.), skąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od wierzchołka Kazbeku. Przygotowanie platform śnieżnych lub wykorzystanie istniejących. W razie niepogody odpoczynek w Meteostancji. Nocleg w namiotach na plateau lub w namiotach w obrębie Meteostancji.
  6. Dzień 6 – możliwość ataku szczytowego lub w razie niepogody ćwiczenie technik poruszania się po lodowcu oraz ratownictwa szczelinowego. W razie pozostania dzień wcześniej w Meteostancji podejście na plateau na nocleg. Nocleg w namiotach na plateau.
  7. Dzień 7 – atak szczytowy na Kazbek (5047 m n.p.m.) i powrót do Meteostancji. W przypadku udanego ataku szczytowego dzień wcześniej – zejście do Stepancmindy. Ew. w razie niepogody odpoczynek na plateau. Nocleg w namiotach lub w namiotach w obrębie Meteostancji lub w pensjonacie.
  8. Dzień 8 – zejście z Meteostancji do Stepancmindy. Na odcinku od kościółka Tsminda Sameba do Stepancmindy przejazd wraz z bagażami samochodem. W przypadku niepowodzenia pierwszej próby atak szczytowy na Kazbek i powrót do Meteostancji. W przypadku zejścia dzień wcześniej do Stepancmindy – przejazd do Tbilisi, zwiedzanie miasta lub wycieczka do Doliny Truso. Nocleg w pensjonacie w Stepancmindzie, w hostelu w Tbilisi, ew. w przypadku kontynuacji akcji górskiej w namiotach.
  9. Dzień 9 – przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hostelu. Zwiedzanie Tbilisi (m. in. otoczenie Alei Szota Rustawelego, stare miasto, twierdza Narikala). W przypadku przyjazdu do Tbilisi i zwiedzenia miasta dzień wcześniej – możliwość wycieczki fakultatywnej do bogatej w zabytki i malownicze krajobrazy Mschety, pierwszej stolicy Gruzji i jej duchowego centrum. Nocleg w komfortowym hostelu w historycznym centrum miasta.
  10. Dzień 10 – w nocy przejazd na lotnisko w Tbilisi. Rano wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę lidera BluEmu podczas całego wyjazdu
  • opiekę jednego prowadzącego na trzy – cztery osoby podczas działalności powyżej Meteostancji na Kazbeku
  • wymienione w programie noclegi w obiektach turystycznych w Tbilisi i Stepancmindzie oraz w noclegi w namiotach kilkuosobowych podczas działalności górskiej na Kazbeku (w tym koszty noclegów w obrębie Meteostancji);
  • wszystkie wymienione w programie przejazdy wynajętym transportem samochodowym, w tym przejazd uczestników wraz z bagażami ze Stepancmindy do kościółka Tsminda Sameba i z powrotem,
  • wyżywienie: śniadania oraz obiadokolacje podczas pobytu w Stepancmindzie, śniadania podczas pobytu w Tbilisi;
  • pełne wyżywienie (śniadanie i obiadokolacja, przygotowywane wspólnie z prowadzącym(i)) podczas wszystkich dni działalności górskiej na Kazbeku. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
  • transport bagażu (1 sztuka do 10 kg) na osobę na grzbietach koni na odcinku od kościółka Tsminda Sameba do Meteostancji lub Sabertse lub innego miejsca (w zależności od warunków śniegowych);
  • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka);
  • pamiątkową koszulkę oraz buff;
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • biletu lotniczego do Tbilisi i z powrotem;
  • obiadu i kolacji podczas pobytu w Tbilisi;
  • kosztów ew. wycieczki fakultatywnej do doliny Truso lub Mschety;
  • dodatkowych posiłków, napojów i innych prywatnych wydatków;
  • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy;

Sprzęt

Kazbek to szczyt leżący w Kaukazie. Kazbek jest wygasłym wulkanem. Kazbek to pięciotysięcznik. Wysokość Kazbeku do niedawna nie była jednoznacznie określona. Niektóre pomiary podawały wysokość Kazbeku jako 5033 metry, inne pomiary Kazbeku mówiły, że ma ok 5047m n.p.m. Dopiero najnowsze pomiary jednoznacznie określiły wysokość Kazbeku. Kazbek liczy sobie 5054 metry wysokości.

Kazbek jest górą, owianą wieloma legendami. Na Kazbeku miała się rozegrać historia analogiczna jak w greckim micie o Prometeuszu, z tym, że występowały w niej postacie z dawnej mitologii ludów Kaukazu, żyjących u stóp Kazbeku. To na Kazbeku w grocie Bethlemi miała zostać znaleziona szopka betlejemska.

Tak jak kiedyś Kazbek przyciągał uwagę lokalnych ludów, tak dziś szczyt Kazbeku przyciąga alpinistów z całego świata. Kazbek ma opinię łatwego pięciotysięcznika. Z tego powodu Kazbek bywa lekceważony przez turystów, którzy czasem wspinają się na Kazbek bez odpowiedniego przygotowania fizycznego, technicznego i sprzętowego oraz nie mając wystarczającego doświadczenia górskiego aby wspinać się na Kazbek. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia aby iść samodzielnie na Kazbek najlepiej jest iść z przewodnikiem na Kazbek w ramach zorganizowanej wyprawy na Kazbek. Największą pewność i bezpieczeństwo daje wyjazd z biurem podróży na Kazbek.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Kazbek nie jest bardzo trudny technicznie, jednak z pewnością nie można Kazbeku nazywać łatwa górą. Wejście na Kazbek wymaga umiejętności sprawnego poruszania się w rakach i z czekanem w stromym i oblodzonym terenie, jaki spotkać możemy na Kazbeku. Idąc na własną rękę na Kazbek trzeba też znać zasady asekuracji na lodowcu i umieć poruszać się po lodowcu z liną na Kazbeku. Trasa na Kazbek wiedzie dookoła szczytu. Dzięki temu trasa na Kazbek wiedzie na ogół łatwym terenem. Dopiero tuż pod szczytem nachylenie trasy na Kazbek przekracza 50 stopni. Gdy ten odcinek drogi na Kazbek jest oblodzony, szczególnie zimą i wiosną, wejście na Kazbek staje się trudną techniczną wspinaczką, wymagającą sztywnej asekuracji.

Główną trudnością podczas wejścia na Kazbek jest jednak nawigacja. Tam gdzie teren nie jest trudny technicznie na Kazbeku łatwo zabłądzić. Tym bardziej, że pogoda na Kazbeku zmienia się często i gwałtownie. Dzieje się tak dlatego, że Kazbek jako góra wulkaniczna wznosi się znacznie ponad otaczające go szczyty, w efekcie czego Kazbek przyciąga niże i załamania pogody. Podczas załamania pogody widoczność na Kazbeku spada często nagle do kilku metrów. Jeśli załamanie przyjdzie podczas wejścia na Kazbek, turyści mogą jeszcze wycofać się z Kazbeku po własnych śladach, zanim zasypie je śnieg, którego opady w masywie Kazbeku bywają obfite. Jeśli jednak pogoda załamie się podczas zejścia z Kazbeku, można nie zdążyć zejść zanim ścieżka na Kazbek zostanie zasypana.

Bywa, ze turyści schodzący z Kazbeku we mgle mylą się i zaczynają schodzić wprost w dół drogą, którą na Kazbek wchodzi się z Rosji. Tymczasem droga gruzińska na Kazbek, którą przyszli, prowadzi w skos zbocza w lewo. Dlatego idąc na Kazbek należy wyposażyć się w urządzenie GPS i umieć go używać. Należy też pamiętać wychodząc ze schronu czy namiotu o włączeniu rejestracji śladu na Kazbek. Track na Kazbek można też wgrać sobie do GPS-a przed wyjazdem. Ważne jednak, aby był to ślad na Kazbek aktualny, ponieważ droga lodowcem na Kazbek zmienia się. Track na Kazbek powinien też pochodzić od wiarygodnej osoby, która weszła na szczyt i zeszła nie błądząc w drodze na Kazbek lub schodząc z Kazbeku.

Jaki jeszcze sprzęt będzie nam potrzebny na Kazbek? Na pewno potrzebne będą raki na Kazbek. Najlepiej jeśli będą to raki automatyczne na Kazbek. Bezwzględnie posiadać trzeba czekan na Kazbek. Niezbędnym wyposażeniem zespołu jest też lina na Kazbek. Na Kazbek najlepsza będzie lina lodowcowa o długości 30-40 metrów. Na takiej linie powinno iść na Kazbek od 3 do 5 osób. Koniecznie trzeba znać także idąc na Kazbek zasady ratownictwa szczelinowego. Zwłaszcza w rejonie Plateau na Kazbeku znajduje się sporo szczelin. Na początku sezonu są one ukryte, a jednak można w nie wpaść idąc na Kazbek. Z kolei pod koniec sezonu na Kazbeku są one pootwierane i szerokie, zatem trzeba przez nie skakać. Zdarza się, że zwłaszcza drobne osoby lub idące z ciężkim plecakiem na Kazbek nie dadzą rady wykonać wystarczającego skoku i wpadają w szczelinę na Kazbeku. Wówczas prawidłowa asekuracja i umiejętności zespołu idącego na Kazbek, jak również prawidłowe wyposażenie osoby, która wpadła do szczeliny, są decydujące aby zapobiec tragedii na Kazbeku.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Kolejne pytanie to: jaka uprząż na Kazbek? Ponieważ droga na Kazbek nie prowadzi pionowym terenem wspinaczkowym, natomiast z racji odległości i wysokości Kazbeku każdy dźwigany gram ma znaczenie w drodze na Kazbek, najlepiej sprawdzi się na Kazbeku lekka uprząż alpinistyczno-skiturowa. Bezwzględnie należy zabrać kask na Kazbek. Już podchodząc pod lodowiec na Kazbeku musimy przejść bardzo niebezpieczny odcinek, gdzie ze ściany Kazbeku zwanej Chmaura spadają często kamienie. Najlepiej idąc na Kazbek obejść to miejsce z daleka, niemniej jednak ryzyka uderzenia kamieniem nie da się całkowicie wyeliminować. Wyżej z kolei mamy ryzyko upadku do szczeliny, a pod samym szczytem Kazbeku także upadku z oblodzonego stromego zbocza Kazbeku.

Kazbek jako góra wysoka i o zmiennej pogodzie jest wymagający także pod względem ubioru wspinaczy. Ważna jest odzież techniczna na Kazbek. Na pewno posiadać musimy ciepłą kurtkę puchową na Kazbek, a także rękawice na Kazbek. Konieczna jest kurtka membranowa na Kazbek, a także spodnie membranowe na Kazbek. Istotnym elementem wyposażenia są odpowiednie górskie buty na Kazbek. Oprócz tego należy posiadać bieliznę termiczną na Kazbek, odzież polarową na Kazbek i pamiętać o szczegółach takich jak czapka na Kazbek czy ciepłe skarpety na Kazbek czy stuptuty na Kazbek. Istotne są też takie elementy wyposażenia na Kazbek jak kijki trekkingowe na Kazbek.

Istotnym elementem wyposażenia na Kazbek jest namiot. Musi on być solidny i wytrzymać silne wichury, jakie zdarzają się często pod Kazbekiem. Namiot powinien przy tym być lekki, szczególnie jeśli planujemy nocleg na Plateau pod Kazbekiem. Z Meteostancji na Plateau bowiem nie ma możliwości innego transportu sprzętu jak tylko na plecach.

Ważne jest też aby posiadać odpowiedni plecak na Kazbek. Plecak powinien pomieścić cały sprzęt jaki będziemy nieść ze sobą na Kazbek. Na odcinki trekkingowe trasy na Kazbek powinien mieć możliwość zaczepienia czekana, który będzie nam potrzebny dopiero w górnych partach drogi na Kazbek. Jeśli planujemy dodatkowy nocleg na Plateau, wówczas nasz plecak powinien mieć możliwość przypięcia namiotu, a także pomieścić cały sprzęt biwakowy i alpinistyczny, a także żywność, jaka będzie nam potrzebna podczas wejścia na Kazbek. Na odcinek podejścia do Meteostancji na Kazbeku można bagaż nadać koniem. Dlatego na Kazbek warto zabrać też worek ochronny na plecak bądź oprócz plecaka, z którym będziemy wchodzić na Kazbek, zabrać ze sobą na wyprawę na Kazbek także torbę transportową.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Podróż na Kazbek rozpoczynamy w Tbilisi, stolicy Gruzji. Stamtąd jedziemy do Stepantsmindy u podnóża Kazbeku. Stąd samochód wywozi nas na wysokość ok. 2300 metrów do Gergeti u stóp Kazbeku, Znajduje się tam sławna cerkiewka i klasztor pod Kazbekiem – Tsminda Sameba czyli pod wezwaniem Trójcy Świętej. Stamtąd czeka nas trekking pod Kazbek. Ciężkie bagaże może ponieść dla nas aż do Meteostancji pod Kazbekiem koń. Po drodze mijamy nowe piękne schronisko pod Kazbekiem. Meteostancja pod Kazbekiem wygląda już zdecydowanie gorzej. Dlatego latem lepiej spać w namiocie na zewnątrz niż w tym zniszczonym budynku pod Kazbekiem.

Z Meteostancji pod Kazbekiem możemy wybrać się na wycieczkę aklimatyzacyjną na zbocza Kazbeku, np. do położonej na 4000 metrów kapliczki wykonanej z wagonika kolejki, która kiedyś jeździła na zboczach Kazbeku.

Następnie najlepiej jest udać się na Plateau pod Kazbekiem i tam zanocować w namiocie na wysokości ok. 4000-4500 metrów. Stamtąd nasz atak szczytowy na Kazbek będzie szybszy i krótszy niż gdybyśmy wychodzili na Kazbek z Meteostancji – zajmie ok. 4-6 godzin, a nie kilkanaście. Ponadto lepsza będzie też nasza aklimatyzacja, co bardzo istotne dla bezpieczeństwa wejścia na Kazbek. Na atak szczytowy z Plateau powinniśmy wyjść nie później niż o 5:00-6:00, w zależności od tego, na jakiej wysokości biwakujemy. Z Meteostancji na atak szczytowy na Kazbek powinniśmy wyruszyć o 1:00-2:00 tak aby nie później niż o 6:00 być na górnym Plateau na zboczach Kazbeku. Jeśli z jakichś powodów nasza wspinaczka na Kazbek przebiega wolniej i nie mieścimy się w tym przedziale czasowym, powinniśmy dla bezpieczeństwa zawrócić i spróbować wejść na Kazbek innym razem.

Po zdobyciu Kazbeku, czy spaliśmy na Plateau, czy w Meteostancji, powinniśmy kolejny nocleg zaplanować właśnie w Meteostancji pod Kazbekiem. Nie ma co ryzykować drugiego noclegu na Plateau pod Kazbekiem, gdyż w złej pogodzie trudno stamtąd zejść. Z Meteostancji zejście jest już proste i możemy na dole świętować zdobycie Kazbeku. Możemy też pozwiedzać piękne okolice Kazbeku np. Dolinę Truso lub przejść się jednym z nowo wytyczonych szlaków trekkingowych pod Kazbekiem.

Fot. Aleksandra Dzik